Najlepszy mikrofon dynamiczny 2018 – porównanie

mikrofon dynamicznyMikrofon dynamiczny ma swoich zwolenników głównie na scenie, ale także w studio. Plusem mikrofonów dynamicznych jest to, że nie są one tak czułe na dźwięki, dzięki czemu będą dużo lepszym rozwiązaniem w pomieszczeniach niedostosowanych do nagrywania, niż mielibyśmy wziąć mikrofon USB.

Wiele osób, kompletując swoje studio nagraniowe, całkowicie przekreśla mikrofony dynamiczne – co jest poważnym błędem. Do nagrania hitu Michaela Jacksona – „Billie Jean” – użyto mikrofonu Shure SM7, który należy właśnie do grupy dynamicznych.

Aby dało się używać niżej opisanych mikrofonów dynamicznych, należy dokupić interfejs audio, kabel XLR i warto jest uwzględnić ten wydatek w budżecie, gdyż interfejs może kosztować nawet kilkaset złotych. Można też kupić przejściówkę z XLR do USB i podłączyć mikrofon bezpośrednio do komputera, jednak nie jest to polecane rozwiązanie.

Chciałbym na wstępie uogólnić, że jedynie AKG D5 nie jest mikrofonem kardioidalnym – jest to superkardioid, natomiast pozostałe mikrofony są kardioidalne.

Najlepszy mikrofon dynamiczny 2018

Rynek mikrofonów dynamicznych jest ogromny i najtańsze mikrofony to koszt rzędu kilkudziesięciu złotych. Niemniej jednak, jeśli cenimy sobie wysoką jakość nagrań – będziemy musieli zainwestować minimum 200 złotych. Poniżej przedstawiam zestawienie 5 najczęściej używanych mikrofonów dynamicznych.

NazwaPrzedział cenowyTyp 
Shure SM58do 500 złdynamiczny Sprawdź cenę
Shure SM57do 500 złdynamiczny Sprawdź cenę
Sennheiser E835do 400 złdynamiczny Sprawdź cenę
Shure SM7Bdo 1600 złdynamiczny Sprawdź cenę
AKG D5do 350 złdynamiczny Sprawdź cenę

Jak widać – tabela została zdominowana przez markę Shure, zresztą nie bez powodu. Produkty tej firmy przeszły już do historii i są używane przez wielu topowych producentów i piosenkarzy.

Shure SM58 – legendarny średniak

Na tym mikrofonie mógł nagrywać Twój dziadek, tata i… teraz możesz nagrywać też Ty. Premiera Shure’a SM58 miała miejsce ponad 50 lat temu – jest to światowy bestseller, który wniósł nieco nowości do świata mikrofonów.

Przede wszystkim – zastosowano w nim przełomowy system Unidyne 3, który umożliwia trzymanie go w dłoni. W latach, kiedy ten mikrofon dynamiczny był nowością, było to ogromne udogodnienie. Teraz taka możliwość nie jest niczym wyjątkowym, jednak warto czasem porównać jak było kiedyś, a jak jest dzisiaj.

W zestawie z mikrofonem otrzymujemy – mocowanie do statywu, pokrowiec, instrukcję. Klasyczny zestaw. Jeśli chodzi o wytrzymałość tego mikrofonu (i innych produkcji Shure) – zachęcam do obejrzenia tego filmu (klik). Ten mikrofon dynamiczny dzielnie znosi przejechanie przez autobus – nie bez powodu nie napisałem „rozjechanie”, bo na dobrą sprawę, nic mu się nie stało.

Jakość nagrań nie jest rewelacyjna. Jest przeciętna – co nie dziwi, bo jego główne przeznaczenie to scena, gdzie sprawdza się najlepiej. Można na nim nagrywać każdy typ dźwięków – nada się również do wokalu. Jest to mikrofon kardioidalny, czyli zbiera dźwięki głównie z przodu – z boków i tyłu nieco mniej.

Uwaga – na rynku jest sporo podróbek mikrofonów Shure SM57 i Shure SM58. Przy zakupie mikrofonu używanego trzeba być bardzo ostrożnym, a najrozsądniej byłoby kupić go w sprawdzonym sklepie.

Shure SM57 – Obama approved

Mikrofon używany przez Richarda Nixona, Baracka Obamę i Donalda Trumpa. Rzecz jasna, nie były one używane przez nich do nagrywania rapu, choć w sumie… nie ma dowodów, że nie były do tego używane. Kto wie?

Wagowo i rozmiarowo jest on nieco mniejszy od Shure’a SM58. Wszystko przez to, że nie dołączono do niego charakterystycznego grilla – SM57 wygląda bardziej jak baton, niżeli mikrofon.

Co do jakości wykonania – mamy tu mieszankę metalu i plastiku. Góra mikrofonu jest plastikowa i jest to minus mikrofonu, ponieważ wraz z siateczką góra tworzy bardzo wątły duet. Niemniej jednak, gdyby zdarzyło się, że ktoś przez przypadek rozjedzie autobusem waszą SM57-tkę, to nic nie powinno się stać.

Ten mikrofon dynamiczny potrzebuje dobrego preampa, czyli przedwzmacniacza, bo trzeba go dość mocno podkręcić. Co za tym idzie – jeśli mamy preamp z niższej półki, to bardzo prawdopodobne, że dźwięk będzie mocno zaszumiony. Mikrofon ten dobrze brzmi na przykład na Focusrite Scarlett Solo.

Mikrofon jest dobry do mówienia – do rapu będzie całkiem okej, tak samo do gitary elektrycznej. Natomiast nie poleca się go do gitary akustycznej i śpiewania.

Tak samo, jak w przypadku Shure’a SM58 – trzeba uważać na podróbki. Mikrofon ten jest masowo podrabiany i najrozsądniej jest kupić go w jednym z rekomendowanych sklepów.

Sennheiser E835 – mikrofon dla kobiet

Mikrofon mikrofonowi nierówny. Mikrofon nie sprawdza, jakiej płci jesteśmy, ile mamy lat i jaki mamy ton głosu, jednak zweryfikuje to odsłuch nagrania.

Podczas odsłuchu może okazać się, że mikrofon X jest lepszy dla osób o danej barwie głosu, niż mikrofon Y. Tak jest w przypadku mikrofonu Sennheiser E835, który skupia się na wysokich tonach. Aby go używać, trzeba mieć bardzo wyraźny głos, ponieważ ten mikrofon nieco go przytłumia. W uzyskanym dźwięku uświadczymy delikatny bas.

AKG D5 – bardziej czuły od SM58

akg d5

AKG D5 to mikrofon dynamiczny, który nie wymaga rewelacyjnego preampa. Wszystko za sprawą tego, że jest on głośniejszy i mniej przytłumiony, dzięki czemu nie ma potrzeby, aby kręcić pokrętłami do wartości maksymalnych.

D5 cechuje się charakterystyką superkardioidalną – czym wyróżnia się na tle konkurentów. Oznacza to tyle, że zbiera on dźwięki z przodu, z tyłu trochę bardziej, niż kardioidy, a z boków mniej, niż kardioidy.

Jest to bardzo zbliżona półka cenowa do Shure’a SM58, dlatego jeśli Shure nam nie przypasuje, to możemy wymienić go na AKG D5 bez dokładania pieniędzy.

Blue Encore 100 – nie do noszenia w ręce

Każdy z opisanych mikrofonów ma plusy i minusy. Gdyby połączyć zalety dwóch dowolnych mikrofonów z tego zestawienia i odjąć ich wady, to mielibyśmy mikrofon idealny. Niemniej jednak, każdemu z nich czegoś brakuje.

Mikrofonowi Blue Encore 100 brakuje dobrej redukcji dźwięków wynikłych z noszenia go w ręce. Pod tym względem odstaje on od Shure’a SM58 i ta różnica jest dość mocno zauważalna. Problem oczywiście nie występuje, jeśli zdecydowalibyśmy się na to, by używać mikrofonu na statywie.

Z drugiej strony, Encore 100 ma na obudowie wgłębienia, które ułatwiają trzymanie go i niwelują ryzyko przypadkowego upuszczenia. SM58 tego nie ma. I co wybrać?

Jeśli mikrofon ma służyć wyłącznie w naszym studio domowym, to Blue Encore 100 będzie lepszym wyborem od Shure’a. Mikrofon ten dobrze redukuje dźwięki otoczenia i brzmi bardzo dobrze, jak na dynamiczny.

Shure SM7B – cichy i drogi

shure sm7bMikrofon dynamiczny Shure SM7B ma kilka wad. Przede wszystkim, w porównaniu do wyżej opisanych mikrofonów, jest kosmicznie drogi. Większość z nas nie musi go kupować, b cieszyć się nagraniami wysokiej jakości.

Po drugie – głośność tego mikrofonu jest… niska. Mikrofon sam w sobie jest bardzo cichy i zdarzały się przypadki, w których ludzie zwracali go, bo myśleli, że to wada fabryczna.

Tymczasem – taka jest jego charakterystyka! Trzeba go mocno podkręcić, by uzyskać zadowalający dźwięk, więc używanie tanich przedwzmacniaczy odpada w jego przypadku. Ewentualnie można też bardzo się do niego zbliżyć i wówczas mówić, lub nawet krzyczeć.

Kiedy już wywiążemy się ze swoich obowiązków i zapewnimy temu mikrofonowi odpowiedni sprzęt i otoczenie – zaskoczy on nas rewelacyjną jakością dźwięku. Dużo wyższą, niż wyżej wspomniane mikrofony.

Jednak – czy taka różnica jest warta około 1500 zł? Niewątpliwie dla osób, które chcą wznieść swoje nagrania na wyższy poziom. Niemniej jednak, większość osób zadowoli jakość uzyskana dzięki użyciu zdecydowanie tańszych alternatyw.

Który mikrofon wybrać?

Osobiście zdecydowałbym się na mikrofon AKG D5. Nie wymaga on drogiego preampa – sam w sobie jest dość głośny i od biedy przejściówka XLR -> USB załatwiłaby problem podłączenia go do komputera.

Gdyby mój całkowity budżet wynosił około 2000 zł, to wybrałbym Shure’a SM7B.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *