Stary hip-hop czy nowy hip-hop? Skup się na tym, co niezmienne

Zarówno stary rap, jak i nowy rap mają swoich zatwardziałych zwolenników. Po której stronie stanąć? Wybrać stary hip-hop czy nowy hip-hop?

Wielu słuchaczy wybiera tylko to, co modne i nowe. Śledzą najnowsze trendy, jarają się wyłącznie newschool’owym rapem i newschool’owymi podkładami. Jednocześnie szydzą ze wszystkich raperów i producentów, którzy w ich mniemaniu nie nadążają za jedynymi słusznymi trendami.

Takie podejście to jakaś paranoja. Jak możesz koncentrować się na przejściowych modach zamiast na ponadczasowej wartości hip-hopu? Jak możesz skupiać się na muzycznych trendach, które ciągle się zmieniają, zamiast na takich wartościach muzyki, które nie przemijają?

Nie możesz oceniać jakości numerów hip-hopowych jedynie poprzez zaklasyfikowanie ich do kategorii „starego rapu” lub „nowego rapu”. Ocena utworu muzycznego to zawsze indywidualna sprawa każdego słuchacza.

Zauważyłem, że przy wskazywaniu moich ulubionych kawałków często kieruję się pewnego rodzaju sentymentem. Często wracam do ulubionych płyt sprzed lat i czuję się wtedy jakbym przenosił się w czasie. Żaden nowy utwór nie może konkurować z muzyką, która towarzyszyła mi w ważnych etapach życia.

Zwykle nie pamiętamy przeszłości taką, jaka ona była w rzeczywistości, lecz koloryzujemy ją w swojej wyobraźni. W podobny sposób oceniamy muzykę, która towarzyszyła nam w dzieciństwie czy na etapie wkraczania w dorosłość. Żadna obiektywna ocena nie jest w stanie wygrać z sentymentem towarzyszącym poszczególnym utworom.

Nie pomyśl sobie, że zamykam się na nowe rzeczy. Wręcz przeciwnie – słucham dużo newschool’owego rapu. Wybieram albumy, których mam ochotę słuchać dzisiaj i których prawdopodobnie będę słuchał jeszcze za dziesięć lat. Całą resztę ochłapów przesłuchuję i najczęściej porzucam po pierwszym razie.

W rapie doceniam niezmiennie te same rzeczy – pozytywne treści, niepowtarzalne flow i autentyczność wykonawcy. Szukałem tego w hip-hopie dziesięć lat temu, szukam dzisiaj i będę szukał również za dziesięć lat. Nieistotne czy kawałek jest nagrany w starym czy w nowym stylu. W każdym nurcie można znaleźć wartościowe rzeczy.

Pamiętaj, że mody w hip-hopie przemijają. Po prostu słuchaj muzyki, która dla Ciebie zawsze będzie wporzo. Stereotypy i przejściowe trendy nie mają żadnego znaczenia.
 

 


Spodobał Ci się ten wpis?

Zapisz się na newsletter i otrzymuj powiadomienia o nowych tekstach prosto na swój adres e-mail. Maksymalnie jedna wiadomość w tygodniu.


Newsletter templates by FreshMail


Zobacz inne wpisy: