Rymy w rapie nie są konieczne. Ten MC to udowadnia

Rap = rymy. Takie skojarzenie nasuwa Ci się automatycznie. Jednak to tylko iluzja. Istnieje bardzo dobry rap bez rymów.

Utwory hip-hopowe są przesiąknięte rymami. Niewielu słuchaczy ogarnia, jak te rymy są skonstruowane, ale wszyscy wiedzą, że rymy są podstawą hip-hopu.

Na przygotowanie wymyślnych rymów raperzy poświęcają mnóstwo czasu, ale w gotowych tekstach rymowane niuanse wyłapują tylko nieliczni. Sam nie rozróżniam tych wszystkich podwójnych, potrójnych, krzyżowych i poczwórnych.

Jeżeli jednak rymy są wszechobecne, to oznacza, że dzięki nim wszystko brzmi tak, jak powinno. Słuchaczy nie interesują techniczne duperele.

Problem z abstrakcyjnością złożonych rymów czy całych tekstów jest taki, że dziesięć osób słuchających tych samych słów może je zrozumieć na dziesięć różnych sposobów.

Dlatego cenię sobie raperów, którzy od razu przechodzą do konkretów. Słuchasz ich tekstów i zawsze wiesz, o co chodzi.

Przykładem takiego rapera jest KęKę, czyli MC wydający w wytwórni Prosto. W czasach, gdy inni raperzy prześcigają się w wymyślaniu coraz bardziej złożonych rymów, KęKę tworzy rap jedyny w swoim rodzaju. Śląski rap jest pozbawiony standardowych cech – radomski też jest jedyny w swoim rodzaju. W tym przypadku rymy rap właściwie nie istnieją. Nikt inny nie pisze i nie nagrywa w tak specyficzny sposób.
 

 
KęKę w stu procentach przeniósł swój sposób bycia na tworzone teksty. Pozornie nagrywa taki sam rap jak inni wykonawcy, ale w jego rapie nie ma rymów. KęKę zyskał sobie wielu fanów, ponieważ ma proste teksty i nieszablonowe flow, którego dobrze się słucha.

Jest zbyt wielu raperów, którzy chcą jedynie naśladować kolegów z branży. KęKę poszedł swoją ścieżką. Jest autentyczny i ma charyzmę. Coś wyróżniającego go z tłumu. Słuchasz jego kawałków pierwszy raz w życiu i czujesz, że wszystko przychodzi mu bardzo naturalnie. To jest najlepszy rap bez rymów, jaki kiedykolwiek słyszałem.
 


Spodobał Ci się ten wpis?

Zapisz się na newsletter i otrzymuj powiadomienia o nowych tekstach prosto na swój adres e-mail. Maksymalnie jedna wiadomość w tygodniu.


Newsletter templates by FreshMail


Zobacz inne wpisy: