Raperzy są jak blogerzy

Raperzy i blogerzy mają wiele cech wspólnych. Jedni i drudzy z uwagi na swoją niezwykłą popularność wpływają na duże grupy odbiorców.

Wszystkie podobieństwa zauważyłem dopiero po kilkunastu latach słuchania rapu i kilku latach obserwacji blogosfery. Zapewne sami wpadniecie na wiele cech wspólnych dla raperów i blogerów, ale poniżej dzielę się z Wami moimi spostrzeżeniami.

Stereotypy

Stereotyp rapera nie wygląda zbyt dobrze: niewykształcony prawilniak spod trzepaka, który nagrywa chamskie i demoralizujące młodzież utwory. Stereotypowy wizerunek blogera nie jest o wiele lepszy: gość, który siedzi cały dzień przy komputerze i nie robi nic poza pisaniem pamiętnika.

Wszyscy wiemy, że te wyobrażenia nie mają nic wspólnego z rzeczywistością.

Ego

Raperzy i blogerzy to posiadacze najbardziej wybujałego ego, kolego. Łał, to dopiero pierwszy wpis, a ja już zaczynam nieźle rymować! Inni mogą się schować…

Pieniądze

Jeszcze kilka lat temu panowało przekonanie, że zarabiający bloger przestaje być blogerem. Podobnie wyglądało nastawienie środowiska hip-hopowego do zarabiających raperów.

Dzisiaj większość już nie widzi przeciwwskazań, żeby hajs się zgadzał. Cieszy mnie, że w hip-hopie i w blogosferze krążą duże pieniądze.

Internet vs TV

W hermetycznym środowisku hip-hopowym nadal słyszy się opinie, że raperowi trochę nie wypada pokazywać się w telewizji. Odwrotnie wygląda sytuacja z blogerami, którzy zbierają punkty lansu za występy w telewizji śniadaniowej.

Fakty są takie, że zarówno raperzy, jak i blogerzy na maksa wykorzystują możliwości Internetu i świetnie radzą sobie bez telewizji. Jeśli chodzi o występy blogerów w programach śniadaniowych, to nie mają one większego przełożenia na statystyki wyświetleń blogów.

Zmiany

Hip-hop już w tej chwili jest najpopularniejszym gatunkiem muzycznym w Polsce. Niedługo pierwsze pokolenie wychowane na polskim hip-hopie dojdzie do ważnych stanowisk i nastaną złote czasy – rap będzie grał wszędzie.

Blogerzy również ciągle zwiększają zasięg i stają się coraz bardziej wpływowi.

Przyszłość należy do raperów i autorów tworzących blogi.


Spodobał Ci się ten wpis?

Zapisz się na newsletter i otrzymuj powiadomienia o nowych tekstach prosto na swój adres e-mail. Maksymalnie jedna wiadomość w tygodniu.


Newsletter templates by FreshMail


Zobacz inne wpisy: