Rap a hip-hop. Co to jest rap? Co to jest hip-hop?

„Czy ktoś to w ogóle rozróżnia?!” Spokojnie. To normalne, że mylisz ze sobą te dwa pojęcia.

Wkurzają mnie ludzie, którzy robią wielkie halo, gdy ktoś pomyli rap z hip-hopem. Takie czepialstwo to robienie sztucznych problemów.

Czuję różnicę między hip-hopem a rapem. Hip-hop to gatunek muzyczny i cała kultura. Na hip-hop składają się cztery elementy: rap, Djing, b-boying i graffiti. Niektórzy dodają piąty element – wiedzę o kulturze (nie myl ze szkolnym przedmiotem). Inni dokładają też szósty – beatbox. Spotkałem takich, którzy nie wyobrażają sobie hip-hopu bez siódmego elementu – złota i łańcuchów.

W każdym razie rap to tylko element hip-hopu. Melorecytacja. Sposób wypowiadania słów do podkładu muzycznego. No dobra, napiszę wprost o co chodzi. Specjalnie dla tumanów: rap to słowa wypowiadane przez rapera w utworach, których słuchasz. A kto to raper? Proszę Cię…

Pomimo że już wiesz, czym się różni rap od hip-hopu, jeszcze wiele razy pomylisz te dwa pojęcia. Wszystko przez Twoich znajomych. Część z nich powie Ci, że rap to polskie, a hip-hop to zagraniczne. Inni powiedzą, że kochają rap, ale nienawidzą hip-hopu. Debile, prawda? Za to Ty jesteś ogarnięty. Wyśmiejesz ich i wyrecytujesz prawidłowe definicje. Powiesz im, co to jest rap, i co to jest hip-hop. Ale w końcu i tak się pomylisz.

W pośpiechu najprawdopodobniej postawisz znak „=” pomiędzy „rapem” a „hip-hopem”. Nic się nie stanie, jeśli przydarzy Ci się to podczas rozmowy w realnym świecie. Nikt się nawet nie zorientuje. Gorzej pomylić się w Internecie. Wtedy plebs natychmiast zwróci Ci uwagę. Pod Twoim wpisem błyskawicznie pojawią się wypowiedzi w stylu: Hip-hop to kultura, a rap to muzyka! Pozdro dla kumatych!

Nie przejmuj się tym ani trochę. Niezależnie od użytego określenia zawsze chodzi o tę samą zajawkę. To tak samo niegroźna pomyłka, jak nazywanie gramofonu adapterem. Mylą się raperzy. Mylą się DJ-e.

Ty też możesz używać naprzemiennie określeń „hip-hop” i „rap”. Twoje pomyłki nie mają żadnego znaczenia. Nie trać czasu i energii na wyimaginowane problemy.
 


Spodobał Ci się ten wpis?

Zapisz się na newsletter i otrzymuj powiadomienia o nowych tekstach prosto na swój adres e-mail. Maksymalnie jedna wiadomość w tygodniu.


Newsletter templates by FreshMail


Zobacz inne wpisy:
  • Fakt, nie ma bardziej irytujących ludzi niż typki wznoszące rozpaczliwe okrzyki gdy tylko ktoś pomyli jedno z drugim :)