Hip-hop na polskiej wsi ma się świetnie

Słuchacze w trakcie dyskusji o nowo poznanych raperach często zadają pytanie: „Skąd on jest?”. Zwykle oczekują w odpowiedzi nazwy któregoś z dużych miast takich jak Warszawa, Łódź, Poznań czy Katowice.

Jakież jest zdziwienie towarzystwa, gdy okazuje się, że dany raper pochodzi z małej miejscowości lub ze wsi. Wielu barankom wydaje się to niemożliwe. Z góry zakładają, że jeśli raper nie jest związany z większym miastem, to na pewno jest zwykłym leszczem.

Dlaczego ludzie mają aż tak zamknięte głowy? Dlaczego uważają, że pochodzenie może mieć wpływ na ocenę poczynań rapera?

Być może wynika to z faktu, że hip-hop narodził się w dużych ośrodkach miejskich. Możliwe, że subkultura hip-hop nadal jest kojarzona wyłącznie z miejskim stylem życia (wiecie, osiedle i ekipa ziomków). Niektórzy nie zdążyli zauważyć, że od tamtych czasów upłynęło już kilkanaście lat.

Dzisiaj profesję rapera można uprawiać z powodzeniem z dowolnego miejsca na ziemi. Nie wspominając już o tym, że mieszkańcy małych miejscowości od dawna stanowią lwią część słuchaczy hip-hopu.

Ostatnio sporego zamieszania narobiło dwóch świetnych raperów pochodzących właśnie z mniejszych miejscowości.

LJ Karwel – Mońki, województwo podlaskie, ok. 10 tys. mieszkańców

Krzysztof w 2014 roku zadebiutował w Alkopoligamii albumem „Niepotrzebne skreślić”, a w utworze „Małpie Miasto” z dumą opowiada o swoich rodzinnych Mońkach. LJ Karwel to mój kandydat na jednego z najlepszych raperów w PL.

Vixen – Czaniec, województwo śląskie, ok. 6 tys. mieszkańców

Vixen pochodzi z jeszcze mniejszej miejscowości niż Mońki Karwela. W tracku „Country Boy” pokazuje ogromne możliwości i dystans do miejsca pochodzenia. Propsy.

Każdy, kto identyfikuje się z dobrym rapem – niezależnie czy z miasta, czy ze wsi – ma powód do dumy. To jest niesamowite, że w ciągu 20 lat fala hip-hopu zalała dosłownie cały kraj.
 


Spodobał Ci się ten wpis?

Zapisz się na newsletter i otrzymuj powiadomienia o nowych tekstach prosto na swój adres e-mail. Maksymalnie jedna wiadomość w tygodniu.


Newsletter templates by FreshMail


Zobacz inne wpisy: