Francuski rap, czyli nie wiadomo, o co chodzi

Francuski rap to prawdziwy fenomen. Tak naprawdę niewielu rozumie, o co w nim chodzi, a jednak cieszy się w naszym kraju dużą popularnością.

Mam nadzieję, że chociaż część Polaków słuchających francuskiego rapu zna język francuski. Obserwuję to zjawisko w Internecie i wcale nie jestem tego taki pewien.

Przesłuchałem dzisiaj mnóstwo utworów najpopularniejszy francuskich raperów. Przejrzałem wątki związane z francuskim rapem na polskich forach hip-hopowych. Odwiedziłem też polski portal internetowy skupiający wokół siebie sporą grupę słuchaczy francuskiego rapu. Co wywnioskowałem?

Zachwyty nad francuskim rapem są przesadzone, a całe zjawisko wydaje się być napędzane przez typowych forumowiczów. Wszystko przypomina rozkminy nerdów, którzy na forach hip-hopowych wyciągają syf z polskiego podziemia. Syf, którym jarają się tylko dlatego, że to podziemny rap.

W podobny sposób narodziła się internetowa moda na francuski rap. Nieistotne, że zajawkowicze nie rozumieją ani słowa z tekstów. To jest niewiarygodne, ale dla nich liczy się tylko to, żeby rap był po francusku! Wszystko inne jest nieważne.

Wziąłem na rozkład jednego z najpopularniejszych francuskich raperów – Maître Gimsa. Wikipedia twierdzi, że z palcem w uchu nagrywał single, które trafiały na podium francuskich list popularności. No to posłuchajcie jego największego szlagieru.

Myślę, że po przesłuchaniu macie odczucia podobne do moich – najpopularniejszy francuski rap przypomina muzykę z polskiej biesiady w remizie. Najgorsze jest to, że przeczytałem tłumaczenie tekstu tego utworu. Rozchodzi się o niewiastę o imieniu Bella. Raper prosi ją, by zawróciła mu w głowie. Mnie to nie zachwyca.

Jedynym szanującym się francuskim raperem na zawsze pozostanie Lech Roch Pawlak ze swoim nieśmiertelnym „Żeli papą”.
 


Spodobał Ci się ten wpis?

Zapisz się na newsletter i otrzymuj powiadomienia o nowych tekstach prosto na swój adres e-mail. Maksymalnie jedna wiadomość w tygodniu.


Newsletter templates by FreshMail


Zobacz inne wpisy: